Restauracja Klemens znajduje się w malowniczo położonym Szczebrzeszynie w dolinie Wieprza, na granicy Roztocza i padołu Zamojskiego. Nazwa pochodzi od dawnej miejscowości Klemensów, która została nadana od imienia Klemensa Zamoyskiego.

Miasto to znane jest m.in. z wiersza Jana Brzechwy i kojarzy się ze słowami „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”.

 

Zabytkowy obiekt, w którym obecnie znajduje się restauracja powstał z przeznaczeniem na mieszkanie dla Dyrektora Cukrowni Klemensów (obecnie Szczebrzeszyn) w 1895 roku.
Pierwszym z dyrektorów, który w nim zamieszkał był dyr. Iwanowski. Po jego tragicznej śmierci dom zamieszkał Julian Wyszyński, który kierował cukrownią do 1940 roku. Po nim następnym dyrektorem mianowanym przez ordynata Zamoyskiego był St. Maliński. Po nacjonalizacji w 1946 roku budynek nadal pełnił funkcje mieszkalne, później parter użytkowany był jako przedszkole przyzakładowe.

Jest wyjątkowym zabytkiem kultury przemysłowej, miejskiej, drewnianej, który znajduje się na Szlaku Ordynacji Zamoyskich. Został odrestaurowany i w maju 2010 roku na nowo otwarty jako restauracja. W kwietniu 2011 roku na piętrze budynku zostały udostępnione pokoje noclegowe. W 2012 r. na terenie obiektu powstało Muzeum Skarbów Ziemi i Morza liczące około 1000 eksponatów, natomiast w 2014 r. niezwykłe Muzeum Dawnych Rzemiosł gdzie możemy podziwiać zabytkowe: ostatni wiatrak Roztocza oraz w pełni wyposażoną kuźnię kowalską.

 

Strona www – kontent